Тривалий стрес пошкоджує механізми саморегуляції організму і призводить до подальших порушень біоритмів. Змінюється природний цикл сну і неспання, в результаті знижується працездатність і самоконтроль, погіршуються пам'ять і увага. Також порушуються добові коливання рівня гормонів, ритмів дихання і серцебиття. Хронічний стрес послаблює імунітет, знижуються захисні реакції і бар'єрні функції клітин шлунково-кишкового тракту і шкіри, що ускладнює перебіг і прогноз будь-яких соматичних захворювань, включаючи інфекційні.
В результаті стреси підвищують ризик так званих «хвороб цивілізації» і сприяють їх розвитку: артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, бронхіальна астма, хронічний біль, імунні розлади і багато інших.
Причин стресу дуже багато. Це і значні життєві зміни,
проблеми взаємовідносин, шалений ритм життя. В урбанізованому суспільстві робота може бути причиною стресу у зайнятого населення, а також у членів їх сімей, тому що ефекти робочого стресу можуть бути принесені в домашню обстановку.
Процеси, що протікають в організмі при стресі, універсальні і однакові у всіх людей. Коли на нас впливає ті чи інші фактори стресу, відбуваються зміни в головному мозку, роботі ендокринної та нервової систем. У кров викидаються стресові гормони - адреналін і кортизол. Вони змушують шукати вихід із ситуації, на рівні не тільки мозку, але і всього тіла. Щоб впоратися з цим завданням, всі клітини приходять в збудження. Деякі з них викидають особливу речовину - гістамін, що може викликати почервоніння шкіри і свербіж. Клітини м'язової тканини починають активніше скорочуватися, при цьому у людини спостерігається тахікардія або посилюється перистальтика кишечника, і йому непереборно хочеться в туалет. У когось виникає реакція з боку судин: підвищується артеріальний тиск, на тілі або обличчі проступають червоні плями. Хтось починає активно потіти - це значить, що стресові гормони активізували вегетативну нервову систему. Які саме прояви будуть у конкретної людини, залежить від його індивідуальних особливостей.
Дефіцит магнію також може бути причиною стресу
Нестача магнію в першу чергу призводить до порушень адаптаційних можливостей організму. Патологічний процес проявляється в тому, що людина не справляється з наданими йому навантаженнями, знижується його стійкість до стресів. При цьому часто розвиваються тривога і депресія, дихальні порушення у вигляді гіпервентиляційного синдрому, а також больові синдроми різної локалізації, підвищується нервово-м'язова збудливість у вигляді посмикування м'язів, може порушуватися робота шлунково-кишкового тракту. Як правило, порушується сон, виникає лабільність артеріального тиску і пульсу, розвиваються тахікардія, запаморочення, з'являється надмірне потовиділення. Всі ці фактори сприяють посиленню стресу. І як наслідок - ще більшого дефіциту магнію, замикаючи порочне коло. В умовах стресу багато людей в надії заспокоїтися і розслабитися починають зловживати алкоголем, наркотиками або тютюнопалінням, які не призводять до вирішення конфліктів і протиріч, але в свою чергу сприяють збільшенню дефіциту магнію. Симптоми вегетативної дисфункції стають ще більш вираженими, виникають труднощі концентрації і утримання уваги, ще більше псується настрій і знижується якість життя.
НОВАРЕСТ - комплекс рослинних компонентів підсилений магнієм та вітаміном В6.
Використовується як седативний засіб рослинного походження, що відновлює дефіцит магнію і вітамінуB6
- При підвищеній нервовій збудливості, нервовому напруженні, дратівливості, почутті тривоги і пригніченості,
- Функціональному прояві нападів тривоги з гіпервентиляцією
- Підвищеної стомлюваності, стані фізичної і розумової перевтоми, астенії
- Прискореному серцебитті
- При порушеннях сну, безсонні
- При депресивному стані
- Шлунково-кишкових спазмах
Екстракт пасифлори містить алкалоїди та флавоноїди - вітексин, має м'який заспокійливий ефект на центральну нервову систему, сприяє відновленню сну, зменшує занепокоєння і нервозність, має спазмолітичну дію на гладку мускулатуру, покращує роботу серця, виявляє седативну дію.
Екстракт глоду містить флавоноїди, холін, ацетилхолін, дубильні речовини, фітосеріни і т.д. Завдяки наявності тритерпенових сполук і флавоноїдів надає спазмолітичну дію, вибірково розширюючи судини серця і головного мозку; гіпотензивну дію; сприяє нормалізації венозного тиску, покращує функції судинних стінок. Має м'яку седативну дію.
Екстракт меліси містить 0,1-0,3% ефірного масла, основними компонентами якого є цитронелаль, гераніаль, цитраль, цитронеллол, ліналоол, фенілпропаноїди, хлорогенова і кавові кислоти. Це седативний засіб, що володіє анксіолітичною, антидепресивною, спазмолітичною, імуномодулюючою, противірусною, антиалергічною та антимікробною дією. Широкий спектр терапевтичної дії препаратів меліси лікарської обумовлений вмістом вищевказаних різних біологічно активних речовин: виражений седативний ефект - цитронелаль, спазмолітичні властивості - гераніаль і цитронеллол, фенілпропаноїди (розмаринова, кавова, хлорогенова і інші гідроксикоричні кислоти) слід розглядати як відповідальні за противірусний, імуномодулюючий, антигістамінний , антиоксидантну та антимікробну властивості. Рослина рекомендують як протиблювотний для вагітних, сечогінний і засіб, що підвищує апетит.
Магній є неорганічним елементом, який присутній у всіх клітинах організму при його нормальному стані. Магній є необхідний елемент для життя клітин, бере участь у більшості реакцій обміну речовин. З фізіологічної точки зору магній є катіоном переважної внутрішньоклітинної локалізації. Іони магнію зменшують збудливість нейронів, відіграють важливу фізіологічну роль в підтримці іонного балансу в м'язах, уповільнюють нервово-м'язову передачу, беруть участь у багатьох ферментативних реакціях. Дефіцит магнію в організмі проявляється м'язовою слабкістю, тремором, підвищенням рефлекторної збудливості, дратівливістю, розладами сну, порушеннями ритму серця з екстрасистолами або тахікардією, розладами травного тракту з діареєю. Дефіцит може бути первинним через вроджене порушення метаболізму магнію і вторинним через нестачу прийому, також через погану гастроінтестинальну абсорбцію, надмірного ниркового виділення і при збільшенні потреби в магнії (при підвищеному фізичному і розумовому навантаженні, стрес, вагітність).
Піридоксин (вітамін B6) як кофермент бере участь у багатьох метаболічних процесах, у регуляції метаболізму нервової системи. Сприяє більш швидкому засвоєнню магнію з шлунково-кишкового тракту, проникненню та утриманню магнію в клітинах