Блог

Як впливає порушення мікрофлори кишечника на організм?

Стан та робота кішківника впливає на різні функції організму, не лише на травну систему.


Стан кишечника впливає на емоційний стан людини. Близько 90 % серотоніну - «гормону щастя» - виробляється в кишечнику. Вчені Каліфорнійського технологічного інституту впевнені, що зміни в мікробному складі кишечника впливають на вироблення серотоніну, а значить, і на настрій. Вважається, що порушення в роботі кишківника можуть бути однією з причин депресії, розладів сну, тривожності, мігрені, ожиріння.

Імунітет також залежить від стану кишечника.У кишечнику знаходиться велика кількість мікроорганізмів, відомих як кишкова мікробіота, - це близько 100 трильйонів різних бактерій. Якщо в мікробіомі відбувається збій, це може відобразитися на всьому організмі. Оскільки в тілі людини так багато мікроорганізмів, потрібна система, яка буде захищати організм від вторгнень хвороботворних мікробів і вірусів. Цю роль виконує імунітет.

У кишечнику знаходиться 70-80 % імунних клітин. У нормальних умовах імунна система і мікробіота співпрацюють: перша допомагає розмноженню корисних бактерій і підтримує стабільне мікробне співтовариство, а друга сприяє розвитку імунних клітин і бере участь в налаштуванні імунних реакцій.

Кишечник населяє мікрофлора - дружня і патогенна. Якщо верх беруть ворожі мікроорганізми, виникає дисбактеріоз. Причини порушення стану кишкової мікробіоти можуть бути різними - непереносимість молочних продуктів, хронічні захворювання, вживання деяких ліків, - але куди частіше це результат наших особистих зусиль. На стан мікрофлори впливають одноманітна дієта, шкідливі звички (алкоголь і куріння), стреси, нестача сну і малорухливий спосіб життя.

Навіть звичайні простудні захворювання та грип теж впливають на розстановку сил в мікробіомі. Як тільки ми стаємо жертвами інфекції, активізуються лімфоцити (вони знаходяться в лімфатичній тканині кишечника) і починають синтезувати захисні антитіла. Паралельно з ними на варту здоров'я встають мікроорганізми, які населяють кишечник. Найчастіше наш організм справляється без сторонньої допомоги, але мікрофлора неминуче зазнає збитків, тому підтримувати її під час хвороби - гарна звичка.

Головне випробування для мікрофлори - прийом антибіотиків. Багато хто п'є їх при перших ознаках застуди. Здавалося б, ну і що? Особливо якщо завтра на роботу або важливу зустріч. Але антибіотики не розбирають, патоген перед ними або нормальна мікрофлора, а діють на всі бактерії. Це виправдано, інакше було б не перемогти важку хворобу, але у ефективності антибіотиків є своя ціна. Після їх прийому знижується кількість корисних біфідо-і лактобактерій.

Далі - замкнуте коло: чим гірше стан мікрофлори кишечника, тим гірше імунітет. Починаються застуди, дисбактеріоз, хронічна втома, проблеми зі шкірою. Ознаками слабкого імунітету (а значить, і порушеної мікрофлори кишечника) вважаються застуди, що трапляються у дорослих людей частіше п'яти разів на рік.

Щоб антибіотики не порушували тонкий баланс мікрофлори і не приводили до ослаблення імунітету, важливо правильно підтримувати кишечник під час і після хвороби.

Основні правила прийому пробіотиків

Зазвичай для відновлення мікрофлори лікарі рекомендують пробіотики і пребіотики.

Пробіотики - живі мікроорганізми і бактерії, що містяться в нормальній мікрофлорі кишечника і виконують життєво важливі функції. Найбільш поширені пробіотики - лакто-і біфідобактерії.

Найчастіше пробіотики призначають одночасно з антибіотиками, щоб зупинити зростання патогенної мікрофлори. Але, на жаль, лікарі не завжди пояснюють, як приймати пробіотики, щоб вони приносили максимум користі.

Починати курс прийому пробіотиків та антибіотиків в один день.
Існує думка, що приймати обидва препарати одночасно марно. Але вже давно розроблені пробіотики, які прикріплюються до стінок кишечника і не бояться антибіотиків, також існують штами корисних бактерій, які мають природну стійкість до ряду антибіотиків. Кишечник треба підтримувати відразу, а не чекати, поки антибіотики разом з лікуванням інфекції завдадуть шкоди мікробіоти.

Пити пробіотик через три години після антибіотика.
Цього часу якраз достатньо для того, щоб антибіотик не зашкодив пробіотику.

Приймати пробіотик не менше двох тижнів.
Мікрофлора відновлюється довго, і якщо курс пробіотиків перервати, на місце корисних бактерій може прийти умовно-патогенна флора, а з нею - проблеми в кишечнику, кандидоз (молочниця), вірусні інфекції та багато іншого.

Хоча лактобактерії та біфідобактерії можна знайти в кисломолочних продуктах,але щільність потрібних бактерій там недостатня, тому замінювати їжею лікування не варто.

Відсутність пробіотичної допомоги або порушення правил прийому веде до того, що на тлі лікування антибіотиками виникає маса побічних ефектів - аж до діареї. Люди переривають курс лікування, самостійно змінюють препарат, і все це веде до розвитку у бактерій стійкості до антибіотиків. Через це багато хвороб все складніше лікувати. Щоб не настали часи, коли застуда або грип стануть небезпечними хворобами, треба пити повний курс антибіотиків, а для комфорту кишечника підтримувати його пробіотиками.

Після курсу пробіотиків, які придушать ворожу мікрофлору, корисно збільшити в дієті кількість пребіотиків. Пребіотики - це складні вуглеводи, основне джерело харчування мікрофлори. Вони містяться у фруктах, овочах і цільнозернових продуктах, багатих на клітковину. Це можуть бути цибуля, висівки, банани, брокколі, нут, сочевиця, квасоля, хлібці. Добова норма для дорослої людини становить від 30 до 50 грамів клітковини. І пробіотики, і пребіотики важливі для здоров'я мікрофлори, тому відмінно підходять для профілактики проблем шлунково-кишкового тракту.

Препарат, який включає у себе і пробіотики і пребіотики - це симбіотик.

ПРОБІОКСИН - унверсальний синбіотик.

•.Вміст капсули - мікрогранули з уповільненим вивільненням. Кількість живихбактерій буде доставлено більше в кишечник, ніж звичайні таблетки або капсули. Пробіоксин відновить баланс мікробіоти кишечника і імунітет в короткі терміни.

•9 пробіотичних штамів бактерій складають 4 млрд КУО. Ефективно пригнічують зростання патогенних мікроорганізмів, нормалізують функції кишечника (синтез вітамінів, амінокислот ),таким чином позбавляють від діареї , запору, тяжкості в животі.

•містить штами, які мають доказову клінічну базу і широко застосовуються в світі (рівень доказовості 1, 2, 3, рівень рекомендацій А, В)

•вистачає на місячний курс лікування. Зручний прийом 1 капсули на день

•Наявність в складі пребіотика інуліну допоможе відновити власну нормобіоту кишківника.

•Дозволений дітям з 3-х місяців


Склад:

L. rhamnosus

Імуномодулюючий ефект. Знижує частоту алергічних реакцій. Зменшує тривалість діареї при гастроентеритах у дітей. Пригнічує активність дріжджоподібних грибів. Є найефективнішим пробіотиком в довготривалій профілактиці розвитку атопічного дерматиту у дітей наймолодшого віку

•L. Casei

Виражена антагоністична активність щодо клостридій, стафілококів. Доведена ефективність при лікуванні алергічних захворювань та кишечних інфекцій. Використовується для профілактики дисбіозів і антибіотик-асоційованих діарей. Висока протипухлинна активність. Має природну стійкість до деяких антибіотиків

•L. plantarum

Розщеплює амінокислоту аргінін з утворенням окису азоту. Бактеріостатична дія щодо Candida, патогенних штамів кишкових паличок, сальмонел, хелікобактеру. Запобігає всмоктуванню ендотоксинів у кров, стимулює продукцію муцину, регулює перистальтику. Має природну стійкість до ряду антибіотиків.

•L. acidophilus

Стимулює ріст лакто-і біфідофлори в кишечнику. Продукуючи Н202., перешкоджає розмноженню патогенної флори. Має природну стійкість до ряду антибіотиків

•B. longum

Синтезує вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12, фолієву кислоту), вітамін К. Є «постачальником» низки незамінних амінокислот, в тому числі триптофану, який сприяє біосинтезу серотоніну. Поглинає шкідливі гази: аміак, азот, меркаптан. Стимулює фагоцитоз макрофагів. Стимулює вироблення інтерферонів, цитокінів. Має природну стійкість до ряду антибіотиків

•B. bifidum

Висока антагоністична активність проти патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів кишківника (включаючи стафілококи, протей, ентеропатогенну кишечну паличку, шигелли, деякі дріжджоподібні гриби). Сприяє синтезу вігамінів групи В і відновлює водно-електролітний баланс в просвіті кишечника, оптимізує травлення. Має природну стійкість до деяких антибіотиків

•B. breve

Розщеплює грудне молоко у немовлят. Покращує метаболізм. Ефективний в боротьбі з кандидозом в кишечнику у пацієнтів, допомагає запобігти поширенню кандидозу на інші ділянки тіла і органи. Підсилює фагоцитарну активність макрофагів. пригнічує активність Е. coli, Candida alb. Бере участь в пристінковому травленні. Досліджений на предмет впливу хвороби Альцгеймера.

•S. thermophilus

Знижує ризик діареї, пов'язаної з антибіотиками. Володіє антиульцерогенним ефектом, регенерує слизову оболонку кишківника, має бактерицидний ефект, пригнічує ріст Н. рylori, використовується при діареї

•S.boulardii

Використовують в якості пробіотика з метою введення корисних активних культур в товсту і тонку кишку, а також для захисту від патогенних мікроорганізмів. Володіє природньою стійкістю до антибіотиків, проходить через харчову систему в незміненому вигляді без колонізації і повністю виводиться з організму протягом 2-5 днів після закінчення прийому.

•Інулін

Є пребіотиком,сприяє очищенню організму від шлаків, важких металів і радіонуклідів, здатний зменшити дію токсичних речовин при потраплянні їх в шлунок, а також є живильним середовищем для корисних бактерій.


На відновлення мікробіоти після прийому антибіотиків організму потрібно, за результатами різних досліджень, від півтора місяців до півроку. Важливо пам'ятати, що правильна і своєчасна підтримка кишечника потрібна для прискорення цього процесу. І тоді живіт перестане невдоволено бурчати, а ви - переживати.